MCS0402MD4872BE000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCS0402MD4872BE000
Description:
RES 48.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance ±0.1%
Resistance 48.7 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number MCS0402
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±25ppm/°C