MCU08050C2490FP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCU08050C2490FP500
Description:
RES 249 OHM 1% 1/8W 0805
Features Anti-Sulfur
Tolerance ±1%
Resistance 249 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MCU0805
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±50ppm/°C