MCW0406MD1001DP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCW0406MD1001DP500
Description:
RES 1K OHM 0.5% 0.3W 0604 WIDE
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCW AT - Professional
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 1 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.3W
Package / Case Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.059" W (1.00mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0406
Temperature Coefficient ±25ppm/°C