MCW0612MC3000FP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCW0612MC3000FP500
Package:
0612
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 300 OHM 1% 1W 1206 WIDE
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCW AT - Professional
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 300 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.122" W (1.60mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0612
Temperature Coefficient ±50ppm/°C