Home / Headers, Male Pins / MDF-9P-2.54DSA(01)
MDF-9P-2.54DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF-9P-2.54DSA(01)
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications Telecommunications
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MDF-9P-2
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 9
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.612" (15.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.394" (10.00mm)