MDF6-20DS-3.5C
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF6-20DS-3.5C
Description:
CONN SOCKET HSG 20POS 3.50MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 95
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color White
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series MDF6
Package Bulk
Features -
Row Spacing 0.197" (5.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Socket
Fastening Type Latch Lock
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number MDF6
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 20
Operating Temperature -30°C ~ 85°C