Home / Headers, Male Pins / MDF7-17P-2.54DS(56)
MDF7-17P-2.54DS(56)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7-17P-2.54DS(56)
Description:
CONN HEADER R/A 17POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series MDF7
Package Bulk
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 17
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.292" (7.42mm)