Home / Headers, Male Pins / MDF7-18P-2.54DS(96)
MDF7-18P-2.54DS(96)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7-18P-2.54DS(96)
Description:
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series MDF7
Package Bag
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MDF7
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.293" (7.45mm)