MDF7-40D-2.54DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7-40D-2.54DSA(55)
Description:
CONN RCPT 40POS 0.1 TIN PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series MDF7
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C