Home / Headers, Male Pins / MDF7B-11P-2.54DSA(96)
MDF7B-11P-2.54DSA(96)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7B-11P-2.54DSA(96)
Description:
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series MDF7
Package Bag
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MDF7
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 11
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.866" (22.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.648" (16.47mm)