Home / Headers, Male Pins / MDF7B-12P-2.54DSA(55)
MDF7B-12P-2.54DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7B-12P-2.54DSA(55)
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series MDF7
Package Bulk
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.867" (22.01mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.648" (16.47mm)