Home / Headers, Male Pins / MDF7B-15P-2.54DSA(95)
MDF7B-15P-2.54DSA(95)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7B-15P-2.54DSA(95)
Description:
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series MDF7
Package Bag
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number MDF7
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 15
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.866" (22.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.648" (16.47mm)