Home / Headers, Male Pins / MDF7P-25P-2.54DSA(55)
MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Description:
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series MDF7
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 25
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.710" (18.03mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.492" (12.50mm)