Home / Headers, Male Pins / MDF7P-26DP-2.54DSA
MDF7P-26DP-2.54DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
MDF7P-26DP-2.54DSA
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board
Series MDF7
Package Bulk
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.710" (18.03mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.492" (12.50mm)