MDM-51SCBRM7-F222
ITT Cannon, LLC
Product No:
MDM-51SCBRM7-F222
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
MICRO 51 F PCB90 DEG JACKP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package Bulk
Features -
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing 0.130" (3.30mm)
Connector Style D-Type, Micro-D
Contact Material Copper Alloy
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MDM-5
Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 51
Current Rating (Amps) 3A