MDSM-18PE-Z42-VR25
ITT Cannon, LLC
Product No:
MDSM-18PE-Z42-VR25
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN MICROD PLUG 9POS R/A SOLDER
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color -
Series MDSM
Package Bulk
Features Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Number of Rows 2, 2
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Type, Micro-D - Stacked
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Dielectric Material Thermoplastic
Number of Positions 9, 9
Current Rating (Amps) 1.8A, 2.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C