MG2FT300M
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MG2FT300M
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 300M OHM 1% 2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MG
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 300 MOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C