MH18SN6FF50Q-19694
Banner Engineering Corporation
Product No:
MH18SN6FF50Q-19694
Description:
EZ-BEAM M18 SERIES(W/ NO THREADS
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series M18
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Infrared LED
Response Time 1.5ms, 3ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type -
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector, M12
Ingress Protection NEMA 6P, IP69K
Output Configuration NPN - Dark-ON/Light-ON
Operating Temperature -40°C ~ 70°C