Home / White LED Lighting / MHBBWT-0000-000F0HE240G
MHBBWT-0000-000F0HE240G
CreeLED, Inc.
Product No:
MHBBWT-0000-000F0HE240G
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
2020
Batch:
Datasheet:
Description:
XLAMP MHB-B LIGHT EMITTING DIODE
User Guide
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Neutral
Series XLamp® MHB-B
CCT (K) 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 350mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 115°
Current - Test 240mA
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Base Product Number MHBBWT
Height - Seated (Max) 0.069" (1.74mm)
Supplier Device Package 2020
CRI (Color Rendering Index) 80
Flux @ 25°C, Current - Test -
Flux @ 85°C, Current - Test 613lm (590lm ~ 635lm)
Lumens/Watt @ Current - Test 149 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 17.1V
Thermal Resistance of Package 4°C/W