Home / White LED Lighting / MHBBWT-0000-000F0UC240G
MHBBWT-0000-000F0UC240G
CreeLED, Inc.
Product No:
MHBBWT-0000-000F0UC240G
Description:
LED XLAMP NEUT WHT 4000K SMD
Series XLamp® MHB-B
CCT (K) 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 350mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 115°
Current - Test 240mA
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Base Product Number MHBBWT
Height - Seated (Max) 0.063" (1.61mm)
Supplier Device Package -
CRI (Color Rendering Index) 90
Flux @ 25°C, Current - Test -
Flux @ 85°C, Current - Test 458lm (440lm ~ 475lm)
Lumens/Watt @ Current - Test 109 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 17.5V
Thermal Resistance of Package 4°C/W