MJE15031
onsemi
Product No:
MJE15031
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220
Batch:
Datasheet:
Description:
TRANS PNP 150V 8A TO220
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Power - Max 50 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Transistor Type PNP
Base Product Number MJE15
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 30MHz
Supplier Device Package TO-220
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 100mA, 1A
Current - Collector (Ic) (Max) 8 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 20 @ 4A, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 150 V