Home / Film Capacitors / MKP383175063JDI2B0
MKP383175063JDI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383175063JDI2B0
Description:
CAP FILM 750PF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 750 pF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C