Home / Film Capacitors / MKP383210250JII2B0
MKP383210250JII2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383210250JII2B0
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 2.5KVDC RAD
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1000 pF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C