Home / Film Capacitors / MKP383318025JCI2B0
MKP383318025JCI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383318025JCI2B0
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.018 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C