Home / Film Capacitors / MKP383322063JFI2B0
MKP383322063JFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383322063JFI2B0
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.022 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C