Home / Film Capacitors / MKP383336025JDM2B0
MKP383336025JDM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383336025JDM2B0
Description:
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.036 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C