Home / Film Capacitors / MKP383351100JFI2B0
MKP383351100JFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383351100JFI2B0
Description:
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.051 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C