Home / Film Capacitors / MKP383351200JKP2T0
MKP383351200JKP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383351200JKP2T0
Description:
CAP FILM 0.051UF 5% 2KVDC RADIAL
Series MKP383
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.051 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C