Home / Film Capacitors / MKP383411140JKP2T0
MKP383411140JKP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383411140JKP2T0
Description:
CAP FILM 0.11UF 5% 1.4KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP383
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.11 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C