Home / Film Capacitors / MKP383513040JKM2T0
MKP383513040JKM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383513040JKM2T0
Description:
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKP383
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.3 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C