Home / Film Capacitors / MKP383516100JPI2T0
MKP383516100JPI2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383516100JPI2T0
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 1KVDC RADIAL
Series MKP383
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.6 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C