Home / Film Capacitors / MKP383522063JPP2T0
MKP383522063JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383522063JPP2T0
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Series MKP383
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C