Home / Film Capacitors / MKP385162125JCI2B0
MKP385162125JCI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385162125JCI2B0
Description:
CAP FILM 620PF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 620 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C