Home / Film Capacitors / MKP385213125JCM2B0
MKP385213125JCM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385213125JCM2B0
Description:
CAP FILM 1300PF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1300 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C