Home / Film Capacitors / MKP385218200JD02W0
MKP385218200JD02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385218200JD02W0
Description:
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1800 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C