Home / Film Capacitors / MKP385239200JDI2B0
MKP385239200JDI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385239200JDI2B0
Description:
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3900 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C