Home / Film Capacitors / MKP385275085JC02H0
MKP385275085JC02H0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385275085JC02H0
Description:
CAP FILM 7500PF 5% 850VDC RADIAL
Series MKP385
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 7500 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 850V
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C