Home / Film Capacitors / MKP385282200JF02W0
MKP385282200JF02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385282200JF02W0
Description:
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL
Series MKP385
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 8200 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C