Home / Film Capacitors / MKP385291250JII2B0
MKP385291250JII2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385291250JII2B0
Description:
CAP FILM 9100PF 5% 2.5KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 9100 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C