Home / Film Capacitors / MKP385333063JC02H0
MKP385333063JC02H0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385333063JC02H0
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Series MKP385
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C