Home / Film Capacitors / MKP385356100JIM2T0
MKP385356100JIM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385356100JIM2T0
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.056 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C