Home / Film Capacitors / MKP385375063JC02R0
MKP385375063JC02R0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385375063JC02R0
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
Series MKP385
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.075 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Operating Temperature -55°C ~ 110°C