Home / Film Capacitors / MKP385415125JIP2T0
MKP385415125JIP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385415125JIP2T0
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.15 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C