Home / Film Capacitors / MKP385424125JKI2B0
MKP385424125JKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385424125JKI2B0
Description:
CAP FILM 0.24UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.24 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C