Home / Film Capacitors / MKP385439200JPM4T0
MKP385439200JPM4T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385439200JPM4T0
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 2KVDC RADIAL
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.39 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 1.516" (38.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C