Home / Film Capacitors / MKP385482100JKI2B0
MKP385482100JKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385482100JKI2B0
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 1KVDC RADIAL
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.82 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C