Home / Film Capacitors / MKP385512040JI20W0
MKP385512040JI20W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385512040JI20W0
Description:
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKP385
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.2 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Operating Temperature -55°C ~ 110°C