Home / Film Capacitors / MKP385516025JKI2B0
MKP385516025JKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385516025JKI2B0
Description:
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC RADIAL
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.6 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C