Home / Film Capacitors / MKP385518125JPI2T0
MKP385518125JPI2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385518125JPI2T0
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1.8 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C