Home / Film Capacitors / MKP385533125JYI5T0
MKP385533125JYI5T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385533125JYI5T0
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 1.25KVDC RAD
Series MKP385
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.3 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C